Horní končetina #1 Biceps – anatomie

Sdílet:

Paže je loketním kloubem rozdělena na nadloktí a předloktí. Podklad nadloktí tvoří jediná kost, kost pažní. Podklad předloktí tvoří kost vřetenní, která je umístěna na palcové straně a kost loketní, která je umístěna na malíkové straně. Loket je pantový kloub mezi kostí pažní, kosti loketní a kosti vřetenní. Kloub umožňuje dva pohyby – ohyb (flexi) a natažení  (extenzi). K pohybu předloktí dochází také, když se kost vřetenní otáčí kolem kosti loketní. Supinaci (dlaň je při předpažení směrem nahoru) a pronaci (dlaň je směrem dolů) umožňuje kloub vřetenoloketní.  Zápěstí je kloub spojující spodní část předloktí s drobnými kostmi ruky.

  1. Horní končetina #1: Biceps – anatomie
  2. Horní končetina #2: Triceps – anatomie
  3. Horní končetina #3: Předloktí – anatomie

Biceps

Biceps (dvojhlavý sval pažní, lat. Musculus biceps brachii) je umístěný na přední straně paže. Skládá se ze dvou částí:

  • Dlouhá hlava (caput longum)
  • Krátká hlava (caput breve)

Krátká hlava (caput breve) začíná na hákovitém výběžku lopatky, dlouhá hlava (caput longum) začíná nad kloubní jamkou ramenního kloubu. Celý sval prochází podél pažní kosti a upíná se cca 4cm pod loketní kloub do drsnatiny na vnitřní straně kosti vřetenní. Biceps způsobuje ohyb v loketním kloubu, přitahuje předloktí k obličeji. Biceps se také podílí na supinaci předloktí, při niž se dlaň přetáčí směrem nahoru.
Při ohýbání lokte bicepsu pomáhají další dva svaly – hluboký sval pažní (m. brachialis) a sval vřetenní (m. brachioradialis). Hluboký sval pažní (m. brachialis) leží hluboko pod bicepsem, začíná na dolní části pažní kosti a upíná se na kost loketní těsně pod loketním kloubem, takže zvedá kost loketní ve stejnou dobu jako biceps zvedá kost vřetenní. Sval vřetenní začíná u spodního konce pažní kosti, pokračuje dolů podél předloktí a upíná se ke kosti vřetenní nad zápěstním kloubem.

Dvojhlavý sval pažní (m. biceps brachii)

Začátek: lopatka (scapula) – nad jamkou ramenního kloubu

Úpon: horní část kosti vřetenní (tuberositas radii)

Funkce: flexe + supinace loketního kloubu

Hákový sval (m. coracobrachialis)

Začátek: lopatka – hákovitý výběžek ( processus coracoideus scapulae)

Úpon: polovina pažní kosti (crista tuberculi minoris humeri)

Funkce: pomocná addukce a pomocná ventrální flexe ramenního kloubu

Hluboký sval pažní (m. brachialis)

Začátek: přední plocha pažní kosti (humerus), pod úponem deltového svalu (m. deltoideus)

Úpon: horní část loketní kosti (tuberositas ulnae)

Funkce: flexe v loketním kloubu

biceps anatomie

 


Zdroje:

Anatomie 1. – Radomír Čihák

Krachttraining – Frédéric Delavier

Bodybuilding a posilovani – Nick Evans

Sdílet:
Fitnesák

Warning: file_get_contents(https://api.instagram.com/v1/users/self/media/recent/?access_token=&count=8): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/104879/virtual/www/domains/fitnesak.cz/wp-content/themes/the-rex/library/templates/footers/footer2.php on line 23