Horní končetina #2 Triceps – anatomie

Sdílet:

Paže je loketním kloubem rozdělena na nadloktí a předloktí. Podklad nadloktí tvoří jediná kost, kost pažní. Podklad předloktí tvoří kost vřetenní, která je umístěna na palcové straně a kost loketní, která je umístěna na malíkové straně. Loket je pantový kloub mezi kostí pažní, kosti loketní a kosti vřetenní. Kloub umožňuje dva pohyby – ohyb (flexi) a natažení  (extenzi). K pohybu předloktí dochází také, když se kost vřetenní otáčí kolem kosti loketní. Supinaci (dlaň je při předpažení směrem nahoru) a pronaci (dlaň je směrem dolů) umožňuje kloub vřetenoloketní.  Zápěstí je kloub spojující spodní část předloktí s drobnými kostmi ruky.

  1. Horní končetina #1: Biceps – anatomie
  2. Horní končetina #2: Triceps – anatomie
  3. Horní končetina #3: Předloktí – anatomie

Triceps

Triceps (trojhlavý sval pažní, lat. Musculus triceps brachii) je jediný sval zadní skupiny na paži. Skládá se ze tří částí:triceps anatomie

  • Dlouhá hlava (caput longum)
  • Vnější hlava (caput laterale)
  • Vnitřní hlava (caput mediale)

Začátek:

  • Caput longum — tuberculum infraglenoidale, pod kloubní jamkou na lopatce
  • Caput laterale – zadní plocha humeru, proximálně od sulcus nervi radialis
  • Caput mediale – zadní plocha humeru, distálně od sulcus nervi radialis

Úpon: Všechny tři hlavy se spojují v rozsáhlé úponové šlaše a upínají se na výběžek loketní kosti (olecranon) za loketním kloubem.

Funkce: extenze loketního kloubu; caput longum pomáhá při dorsální flexi a addukci v ramenním kloubu.

Dlouhá hlava (caput longum) začíná na lopatce pod jamkou ramenního kloubu, vnější hlava (caput laterale) odstupuje od zadní plochy kosti pažní a vnitřní hlava (caput mediale) začíná u středního a zadního povrchu kosti pažní. Všechny hlavy se ve spodní části spojují v jedinou šlachu, která se upíná za loketním kloubem na výběžek kosti loketní.
Triceps provádí natažení (extenzi) v lokti, čímž pohybuje předloktím směrem od obličeje. Je to jediný sval, který provádí extenzi v loketním kloubu, zatímco na flexi (ohybu směrem k obličeji) v loketním kloubu se podílí tři svaly (biceps, hluboký sval pažní a sval vřetenní). Všechny hlavy tricepsu přechází přes loketní kloub, dlouhá hlava navíc i přes ramenní kloub.

triceps anatomie

 


Zdroje:

Anatomie 1. – Radomír Čihák

Krachttraining – Frédéric Delavier

Bodybuilding a posilovani – Nick Evans

Sdílet:
Fitnesák

Warning: file_get_contents(https://api.instagram.com/v1/users/self/media/recent/?access_token=&count=8): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/104879/virtual/www/domains/fitnesak.cz/wp-content/themes/the-rex/library/templates/footers/footer2.php on line 23