Vitamín D

341
0
Sdílet:

Vitamín D je další z vitamínů rozpustných v tucích. Lidé nejvíce potřebují vitamín D3. Vitamín D3 je důležitý pro vstřebávání vápníku ze střeva do krve. Pokud jej nemáme dostatek, tělo z potravy vstřebá pouze cca 15% vápníku. Ovlivňuje také činnost nervového a imunitního systému a tvorbu nových buněk.

Kde vitamín D najdeme?

Hlavním zdrojem je sluneční záření. Významné množství vitamínu D obsahuje pouze několik potravin, proto jej z potravy většinou přijmeme málo.

  • tučné ryby
  • rybí olej
  • játra
  • žloutek
  • rostlinné tuky

Doporučená denní dávka

V ČR není stanovena doporučená denní dávka vitamínu D. Navržena byla v roce 1999, a to 5 mg u dospělé osoby a 10 mg u dětí. Maximální denní dávka je 25 mg.

Nedostatek vitamínu D

Při nedostatku vitamínu D je porušeno ukládání vápníku do kostí a kosti se deformují. Projevy deficitu vitamínu D je rachitis (křivice) u dětí a osteomalácie u dospělých. Nedostatek vitamínu D v pozdějším věku přispívá ke vzniku osteoporózy. Na rozdíl od osteomalácie se u osteoporózy redukuje mineralizovaná kostní hmota, kosti jsou křehké, snadno se lámou, ale nedeformují se.

Předávkování

Předávkování vede k poškození srdce a ledvin. K předávkování nejčastěji dochází doplňky stravy.

Sdílet:
Fitnesák

Warning: file_get_contents(https://api.instagram.com/v1/users/self/media/recent/?access_token=&count=8): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/104879/virtual/www/domains/fitnesak.cz/wp-content/themes/the-rex/library/templates/footers/footer2.php on line 23